Analık Yolculuğuna Başlangıç

Hamile kalmak isteyen pek çok bayanın adet tarihinde tek gün bile gecikme olsa zihninde hayat bulan yegane sual “hamilelik belirtileri nasıldır?” tarzında olabilir, en sonunda ay hali akıntısı belirirse bunun gibi belirsizlikler bayanları üzebilir, hatta zaman zaman tekerrür ediyorsa yorgunluğa sebep olur.
Hekimler ve asistanlar en hatasız sonucu alabilmek hedefiyle farklı mekanlarda idrar yöntemiyle gebelik testi uygulaması yapılacaksa ay başı zamanının üzerinden asgari beş gün geçmesini söylüyorlar, ama kesin sonuç kan tahlilinde elde ediliyor muhakkak.

Pek çok süreç bayanlar bakımından benzersizdir kesinlikle ancak bebek bekleme süreci pek çok kadın için ayan beyan çok önemli zaman dilimidir. Anneler meleklerini içinde taşır gebelik süreci tamamında. Bu zamanlarda oldukça fazla emek ve vefa örneği abidesi olurlar. Kabızlık, baş dönmeleri veya benzeri çokça sıkıntı yaşayabilirler ancak bunların hepsi anne adaylarının neredeyse tamamında belirlenen sıradan gebelik belirtilerine dahildir. Kadınların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını yanıtlarken izah edeceğimiz hamilelik belirtileri bu kategoride değerlendirilebilir.

Gebeliğin en önemli habercisi regl gecikmesi olmasına rağmen belli başlı erken belirtiler aybaşı gecikmesinden önce dahi hamilelik durumuna işaret edebilir. Akıldan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye hatta gebelikten gebeliğe değişiklik göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri deyimiyle öncelikli olarak hatırımıza gelen olay adet vaktinin gecikmesidir.
Lakin yaşanan bu vaziyet daima kesin olarak yüzde yüz hamile kaldığının bir emaresi olabilir diyemeyiz.

Şöyle ki; mental bakımdan gergin, bitkin veya mayışmışsan, gereğinden fazla düşük kiloluysan, İş yerinde stres altında görevdeysen veya dönemsel faklılıklardan rahatsız oluyorsan adet gecikmesi gebe olduğun ile alakalı net bilgi vermez.

Gebe çok bayan genelde hamile olduğunu vücudundaki bir çok faklılıklardan fark edebilir. Bu değişiklikler; baş dönmeleri, devamlı halsiz hissetmek, sebepsiz sinirlenme, ağlama krizleri veyahut nedensiz sevinçli olma gibi ani ruhsal evrilmeler, göğüslerin dolgunlaşması ve bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp acı vermeleri, bedenin belli bölgelerinde ödem belirmesi, ellerin bacakların kalınlaşması, belde sancıya benzer bir ağrı, sıklıkla idrara çıkma, sırt ağrıları, göz bebeklerinde genişleme, fazlalaşan akıntılar, idrar yolları problemleri gibi sayılabilir. Genel olarak anne adaylarının ifade ettiği durumlar aynı ay başı sürecindeki problemlere oldukça benzerlik gösterir. Bundan dolayı bebek isteyen bayanların regl emarelerini gebelikle karıştırmaları sık sık karşılaşılan durumdur.