Gebelik Serüvenine Başlangıç

Bebek sahibi olmak arzusundaki pek çok kadının ay hali tarihinde bir gün bile öteleme gözlemlense zihninde canlanan tek sual “hamilelik belirtileri nelerdir?” tarzında olup, sonunda adet akıntısı görülürse bunun gibi dönemler bayanları üzebilir, ek olarak dönem dönem tekerrür ediyorsa yorar.
Doktorlar veya asistanlar kesin sonucu alabilmek niyetiyle evde testi ile gebelik testi uygulaması yapılacaksa adet tarihinin üzerinden asgari 5 gün sonra uygulanmasını söylüyorlar, lakin kesin karar kan tahliliyle alınıyor tabi ki.

Bir çok dönem bayanlar için özeldir kesinlikle ancak gebelik süreci kadınların tümü için muhakkak en mühim dönemdir. Anneler yavrularını rahminde taşır hamilelik süreci tamamında. Tam da bu süreçte oldukça fazla emek ve vefa örneği abidesi olurlar. Baş ağrıları, çatlaklar veya bunun gibi bir çok problem yaşayabilirler ancak bunların tamamına yakını gebe kadınların neredeyse tamamında belirlenen sıradan hamilelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken ifade edeceğimiz gebelik belirtileri bu kategoride değerlendirilmelidir.

Gebeliğin en kritik habercisi ay başı gecikmesi olsa da belli başlı belirtiler aybaşı ötelenmesinden önce bile gebeliğe delalet edebilir. Akıldan çıkarılmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye hatta gebelikten gebeliğe ayrılık gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri ifadesiyle ilk önce aklımıza gelen konu ay hali vaktinin gecikmesidir.
Lakin yaşanan bu gecikme daima net bir şekilde yüzde yüz gebe kaldığının bir işareti her zaman olmayabilir.

Şöyle ki; psikolojik bakımdan zayıf, keyifsiz ya da vitaminsizsen, çok zayıfsan, çalışma ortamında stres altında görevdeysen veya mevsimler arası değişikliklerden etkileniyorsan ay hali gecikmen gebe kaldığına dair kesin bir hüküm veremeyebilir.

Gebe kadınların çoğu genelde gebe olduğunu fizyolojisindeki pek çok faklılıklardan hissedebilir. Bu değişiklikler; mide yanmaları, sürekli halsiz hissetmek, nedensiz sinirlenme, ağlama krizleri veya sebepsiz mutluluk hali gibi zamansız mental değişimler, göğüslerin büyümesi hatta bazen acıyacak kadar büyüyüp ağrı yapmaları, bedenin genel olarak yara belirmesi, ellerin bacakların kalınlaşması, rahimde ağrıya benzer bir ağrı, mütemadiyen idrara çıkma, bel sancıları, gözlerde büyüme, sıklaşan akıntılar, boşaltım enfeksiyonu şeklinde söylenebilir. Genel olarak gebe kadınların tarif ettiği problemler aynı ay başı zamanındaki şikayetlere çok yakınlık gösterebilir. Bundan dolayı bebek isteyen bayanların regl durumlarını gebelikle karıştırmaları çok karşılaşılan bir durumdur.