Hamilelik Emareleri Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Çocuk sahibi olmak arzusundaki pek çok hanımın adet tarihinde tek gün dahi öteleme gözlemlense zihninde hayat bulan ilk soru işareti “hamilelik belirtileri nedir?” tarzında olabilir, sonunda adet akıntısı meydana gelirse bunun gibi dönemler kadınları üzebilir, ek olarak dönem dönem tekrar ediyorsa yorar.
Hekimler ve asistanlar en net sonucu alabilmek için evde idrar ile hamilelik testi kontrolü yapılacaksa adet vaktinin üstünden asgari 5 gün sonra yapılmasını tavsiye ediyorlar, ancak kesin sonuç kan tahliliyle alınıyor muhakkak.

Her dönem bayanlar açısından eşsizdir tabi ki lakin bebek bekleme süreci bir kadın bakımından muhakkak en mühim dönemlerdendir. Anneler yavrularını içinde taşır 9 ay boyunca. Tam da bu zamanlarda pek çok zahmet ve fedakarlık örneği sunarlar. Mide bulantıları, baş dönmeleri veya bunlara benzer pek çok problem karşılarına çıkabilir lakin bunların tümü hamile kadınların neredeyse tamamında belirlenen sıradan hamilelik belirtilerine dahildir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını cevaplarken ifade edeceğimiz gebelik belirtileri bu kategoride değerlendirilmelidir.

Gebeliğin en kritik habercisi adet gecikmesi olmasına rağmen bazı belirtiler aybaşı durumunun geç olmasında önce dahi gebeliğe işaret edebilir. Hatırdan çıkarılmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin insandan insana hatta gebelikten gebeliğe farklılık ortaya koyacağıdır.

Hamilelik belirtileri denilince öncelikle insanların aklına gelen olay ay hali gecikmesidir.
Ama yaşanan her gecikme her zaman net bir şekilde yüzde yüz gebe kaldığının bir belirtisi olmayabilir.

Açıklamak gerekirse; sinirsel bakımdan gergin, keyifsiz veya mayışmışsan, çok zayıfsan, İş ortamında baskı altında görev yapıyorsan veyahut mevsimler arası sıcaklık değişimlerinden etkileniyorsan ay hali gecikmen hamile kaldığına dair kesin bir bilgi vermez.

Gebe kadınların çoğu genel olarak hamile olduğunu bedenindeki bir çok değişikliklerden fark edebilir. Bu değişiklikler; baş dönmeleri, bitkinlik halleri, nedensiz sinirlenme, ağlama nöbetleri veyahut anlamsız yere sevinç ve bunun gibi yersiz duygusal değişimler, göğüslerin büyümesi hatta bazı zamanlar acıyacak kadar dolgunlaşıp acı vermeleri, vücudun genel olarak yara tutması, kolların ayakların kalınlaşması, belde sancıya benzer bir ağrı, mütemadiyen idrara çıkma, bel sancıları, gözlerde büyüme, çoğalan akıntılar, boşaltım enfeksiyonu şeklinde sıralanabilir. Genellikle hamile bayanların ifade ettiği problemler aynı adet sürecindeki sıkıntılara oldukça yakınlık gösterir. Bundan dolayı hamile olmak isteyen kadınların regl durumlarını gebelikle ayırt edememeleri çok rastlanan bir durumdur.